MS

Pravidla MS v hokeji a herní systém – prodloužení, nájezdy, bodování, sestup

Pravidla a herní systém MS v hokeji doznávají každým rokem jen nepatrných změn. Podívejte se na systém bodování, postupů a sestupů, jaký je formát turnaje, rozdíl prodlužení ve skupině a play-off,

Pravidla MS v hokeji a herní systém

Pravidla a herní systém MS v hokeji se řídí dle stanov IIHF (Mezinárodní Federace Ledního Hokeje), která celé mistrovství pořádá.

Všechny evropské hokejové ligy se řídí stejnými pravidly, až na drobná specifika, která si stanovuje samotná liga. Hráči z Evropy tak mají výhodu oproti hráčům, kteří posílí týmy z NHL, kde je metr rozhodčích trochu jiný.

Pravidla mistrovství světa v hokeji

Pravidla mistrovství světa v hokeji se dají rozdělit do několika kategorií. Letos je navíc jejich součástí nová povinná výbava, kterou je ochranný nákrčník. Pojďme se podívat na nejdůležitější z nich.

Šířka kluziště

Stadiony MS v hokeji musí splňovat předepsané rozměry od IIHF. Ty jsou oproti zámořské NHL širší. Jedná se o rozměry 60 metrů na délku a 26 až 30 metrů na šířku. Jak jednou Jaromír Jágr prohlásil, tak hra na širším nebo užším kluzišti, jsou dva rozdílné sporty.

Pouze jednou se šampionát odehrál na rozměrech určených pro zámořský hokej, a to na MS v hokeji 2008 v kanadském Quebecu.

Trenérská výzva a použití videa

Trenérská výzva je dnes součástí každé nejvyšší soutěže v Evropě. Zakladatelem „Coach's Challenge“ je kanadsko-americká NHL a postupně se rozšířila do všech předních světových lig.

Platí zde, že trenér si po obdrženém gólu může vzít výzvu na soupeřovo postavení mimo hru, nedovolené bránění gólmanovi, hru vysokou holí, přihrávku rukou nebo dotek puku ochranné sítě či střídačky před vstřeleným gólem. V případě neúspěšné výzvy přichází tým o oddechový čas nebo ho čeká trest na 2 minuty za zdržování hry.

Rozhodčí dnes u videa nezkoumají pouze nejasný gól, ale i vyšší tresty. V případě, že je podezření na udělení vyššího trestu, tak se rozhodčí musí na situaci podívat na videu. Přezkoumat se musí jakýkoliv trest vyšší než dvě minuty. Takže například i nebezpečná hra vysokou holí s krvavým následkem.

Tipsport MS v hokeji soutěž o lístky

Bodování MS v hokeji a rovnost bodů

Bodování týmů je nám všem taky dobře známé, protože se jedná o stejný systém jako má například naše Tipsport Extraliga. Program MS v hokeji totiž používá 3 bodový systém.

 • 3 body za výhru v základní hrací době
 • 2 body za výhru v prodloužení nebo v nájezdech
 • 1 bod za prohru v prodloužení nebo v nájezdech
 • 0 bodů za prohru v základní hrací době

V případě rovnosti bodů více týmů ve skupině rozhodují další statistiky. Pokud nastane rovnost bodů mezi dvěma týmy, pak rozhoduje výsledek vzájemného zápasu.

Pokud jsou týmy tři a více, pak se vytvoří minitabulka a určuje se dle následujících hledisek, dokud nezbydou dva týmy, mezi kterými rozhodne výsledek vzájemného utkání.

 1. Body z minitabulky vzájemných zápasů
 2. Rozdíl ve skóre z minitabulky vzájemných zápasů
 3. Vyšší počet vstřelených branek v minitabulce vzájemných zápasů
 4. Výsledky proti prvnímu týmu nad týmy v minitabulce vzájemných zápasů (v pořadí body, skóre, více vstřelených gólů)
 5. Výsledky proti druhému týmu nad týmy v minitabulce vzájemných zápasů (v pořadí body, skóre, více vstřelených gólů)
 6. Postavení v žebříčku IIHF před startem MS v hokeji 2024

Povinná výstroj a ochranný nákrčník

Stejně jako jsou povinné rozměry kluziště, tak jsou povolené i maximální rozměry brankářské výstroje, která je před zápasy kontrolována pořadateli turnaje.

Hlídáno je také zahnutí hokejek hráčů. V případě, že v zápase je odhaleno nepovolené zahnutí, pak následuje 2 minutový trest za nepovolenou výstroj.

Hráči si nesmí zastrčit dres za kalhoty, hrát bez přilby nebo se zlomenou hokejkou. Novinkou v pravidlech je povinné nošení ochranného nákrčníku, které se zavedlo po tragické události v britské lize v sezoně 2023/24.

Soupisky týmů a možnost náhradníka

Na soupisku smí jednotlivé týmy zapsat maximálně 22 hráčů do pole a tři brankáře. Realizační týmy mají povinnost zaslat širší nominace direktoriátu IIHF 14 dní před startem mistrovsví světa.

Novinkou je možnost náhradníka za zraněného hráče, která začala platit v roce 2023. V případě, že na uzavřené soupisce dojde k vážnému zranění hráče a ten nemůže nastoupit, pak postižený tým může tohoto hráče ze soupisky vyškrtnout a nahradit ho někým jiným z širší nominace, kterou odeslal před zahájením MS.

Toto pravidlo uplatnila česká reprezentace hned v roce 2023, kdy nahradila dokonce dva hráče.

Oficiální pravidla IIHF

Pokud vás zajímají pravidla IIHF podrobně, i pro sledování evropských hokejových lig, pak doporučujeme navštívit oficiální web iihf.com

Formát MS v hokeji a herní systém

Formát MS v hokeji a herní systém je klasický turnajový, který známe jak z hokeje, tak z fotbalu a vlastně většiny kolektivních sportů.

Turnaje se účastní 16 týmů, které se dělí na dvě skupiny. Z každé z nich postupují 4 týmy, které utvoří pavouka pro play-off. Jejich nasazení je následující:

 • Tým A1 x Tým B4
 • Tým A2 x Tým B3
 • Tým B1 x Tým A4
 • Tým B2 x Tým A3

V historii MS v hokeji byly různé formáty. Poslední před tím současným bylo rozdělení týmů na 4 skupiny, ze kterých vzešly dvě osmifinálové a z nich týmy postoupily do play-off.

Prodloužení a nájezdy na MS v hokeji

Prodloužení a nájezdy na MS v hokeji jsou nedílnou součástí a jejich formát je jiný pro skupiny a play-off.

Pokud dojde na prodloužení ve skupině, pak nás čeká hra 3 na 3 o délce 5 minut. Poté následují nájezdy, kdy je základní sada pěti nájezdů a v případě, že to nestačí, tak se otáčí pořadí a jede se již systémem náhlá smrt po jednom nájezdu. Tento formát nájezdů je pro celý šampionát stejný.

Prodloužení čtvrtfinále, semifinále a zápas o bronz je dlouhé 10 minut a hraje se také 3 na tři 3.

V případě prodloužení finálového klání, následuje 20 minutové prodloužení, opět se hraje tři na tři. V případě, že se nerozhodne, tak i zde čekají oba týmy nájezdy.

Konečná tabulka a sestup z MS v hokeji

Konečná tabulka je důležitá pro určení kolik bodů si jednotlivé týmy zapíší do žebříčku IIHF a také pro určení, které z nich čeká sestup z MS v hokeji.

U prvních 4 týmů je situace jasná, dále pořadí určuje postavení týmů v základních skupinách a v případě rovnosti bodů se rozhoduje následovně:

 1. Rozdíl skóre
 2. Vyšší počet vstřelených branek
 3. Postavení v žebříčku IIHF před startem MS

Sestup z MS v hokeji

Sestup z MS v hokeji čeká vždy poslední dva týmy. Dříve se hrály zápasy o záchranu, ale dnes automaticky sestupují poslední týmy základních skupin.Na příštím šampionátu je nahradí týmy, které došly do finále Divize I.

Sestupu se tým může vyhnout jedině v případě, že další šampionát se koná právě v jeho zemi, takže jako hostitel nemůže chybět.

K tomuto došlo na MS 2009 ve Švýcarsku, kdy Německo mělo sestoupit, ale hostilo MS 2010, takže se automaticky zachránilo.

Zdroj: wikipedia.org, iihf.com